Pieniężna Strona

Jak zdobywać pieniądze

Jak znaleźć korzystny kredyt samochodowy

wrz 142018

Bardzo często decydujemy się na zaciągnięcie kredytu w celu kupna nowego auta. Decydując się na takie zobowiązanie, możemy skorzystać z ofert banków komercyjnych lub samochodowych. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki kredyt wybrać i na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

undefined

Niestety na kupno nowego auta bez zaciągana kredytu może pozwolić soie niewiele osób. W takiej sytacji jeśli więc znajdziemy wymarzony pojazd, musimy poszukać instytucji, która zaoferuje najbardziej korzystny kredyt. Decydując się na konkretną ofertę banku powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na koszt takiego zobowiązania. Decydując się na kredyt samochodowy, możemy skorzystać między innymi z oferty banku komercyjnego, albo samochodowego. Stali klienci danego banku mogą liczyć na bardziej atrakcyjną propozycję dotyczącą zaciągnięcia pożyczki, dlatego warto zapytać o taką możliwość w instytucji, w której mamy np. rachunek osobisty. Jeżeli chodzi o kredyt w banku powiązanym z konkretną marką nie wymaga tak wielu formalności, a decyzja jest zawsze szybsza.

Kredyt na konkretny cel

Kredyty samochodowe to tak zwana pożyczka celowa, a więc przyznawana jest przeznaczeniem na zakup konkretnej rzeczy – w tym przypadku auta. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór właśnie takiego kredytu, niż zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Kwota, jaką przyzna nam bank udzielający kredytu gotówkowego zazwyczaj nie jest wystarczająca na sfinansowanie zakupu nowego auta w salonie. W przypadku kredytów samochodowych pożyczone przez bank sumy są zdecydowanie wyższe, a okres kredytowania może trwać nawet 10 lat. Kredyt samochodowy jest też dużo niżej oprocentowany, ponieważ bank ma zabezpieczenie w postaci aut. Zanim jednak podejmiemy ostatecznej decyzję warto porównać oferty różnych instytucji i znaleźć taką ofertę która będzie dla nas najbardziej korzystna.

Co ma wpływ na koszt całkowity kredytu samochodowego?

Jednym z wielu czynników wpływających na całkowity koszt kredytu jest wiek auta. Oczywiście możemy otrzymać pożyczkę na zakup używanego samochodu, ale w praktyce im starszy pojazd tym wyżej oprocentowane będzie zobowiązanie zaciągnięte w banku. Innym ważnym czynnikiem jest czas, jaki klient będzie miał na spłatę kredytu. Podobnie jak w przypadku innych pożyczek, dłuższy okres spłaty wiąże się również z większymi kosztami całego kredytu. Na najbardziej korzystną ofertę mogą liczyć osoby, które kupują auto prosto z salonu, albo maksymalnie 2-3letnie. Jeśli klient jest w stanie pokryć znaczną część ceny samochodu, również może otrzymać bardziej korzystne oprocentowanie. Pamiętajmy, że przed podpisaniem umowy warto negocjować jej obniżenie. Największą szansę na to mają osoby, które już wcześniej związały się z danym bankiem, a więc np. prowadzą w nim rachunek osobisty. Na niższe oprocentowanie kredytu ma również wpływ jego zabezpieczenie w postaci samego pojazdu. Najczęściej stosowane są trzy rodzaje takiego zabezpieczenia, a więc zastaw rejestrowy, przewłaszczenie i depozyt karty pojazdu. W przypadku braku zabezpieczenia oprocentowanie jest wyższe.

Różne systemy spłaty

Kredyt samochodowy można spłacać na różne sposoby. Najbardziej popularne to raty balonowe. Taki system oznacza, że klient co miesiąc spłaca stosunkowo niskie raty, ale ostatnia wynosi od 20% do 40% ceny auta. Taki rodzaj kredytu udzielany jest zwykle na okres od 24 do 60 miesięcy, jednak klienci bardzo często decyzują się na dwuletni okres spłaty. Tego typu system jest popularny w śród osób które często zmieniają samochód. Kredyt samochodowy można też spłacać w systemie standardowym. Klienci mają tu do wyboru raty malejące bądź równe.

Atom

pienieznastrona.pl